Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Wydanie albumu "Maniowy 1974 - 2014", zorganizowanie stałej wystawy oraz imprezy promującej album

Projekt zakończony

Podsumowanie projektu
40 lat minęło
Podsumowanie projektu
„Wydanie albumu „Maniowy 1974-2014”, zorganizowanie stałej wystawy oraz imprezy promującej album”

12 i 13 lipca br. to bardzo ważne dni dla mieszkańców Maniów, to dni podsumowujące 40-letnią historię miejscowości, która została przeniesiona w nowe miejsce w związku z powstałą zaporą wodną na Dunajcu. To dni, w których ponownie odżyły emocje, w niejednym oku zakręciła się łezka na wspomnienie o życiu w "najpiękniejszej dolinie", jak to jeden z mieszkańców wyraził się w filmie dokumentalnym "Zapora".

12 lipca w godzinach popołudniowych ku zadowoleniu organizatorów zebrało się w Domu Kultury w Maniowach około 200 mieszkańców, by uczestniczyć w konferencji popularno naukowej, jaką zorganizowano w ramach promocji albumu "Maniowy 1974-2014" oraz oglądnąć wystawę zdjęć wykonanych na arkuszach blachy.

Kapela zespołu "Maniowianie" wprowadziła wszystkich zebranych w uroczysty klimat przygrywając nuty podhalańskie. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez prowadzącego Artura Majerczaka, i przez pana Tadeusza Wacha Wójta Gminy Czorsztyn, pani dr nauk humanistycznych Anna Mlekodaj w swoim wystąpieniu nawiązała do okresu, w którym nie było już wątpliwości, że trzeba opuścić miejsce, w którym od zarania żyli Maniowianie i przenieść się na "nowe", nawet nie miejsce, bo to miejsce trzeba było dopiero zbudować od początku, stworzyć nową historię, miejsce do życia, rozwoju i zbudować nowe więzi międzyludzkie.

Następnie pani dr Barbara Zgama w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wychowanie regionalne młodego pokolenia. Uświadomiła zebranym jaką wielką rolę w przekazywaniu tradycji i gwary mają dziadkowie i rodzice. Jakże to jest ważne w dzisiejszym globalnym świecie, by młode pokolenie nie zatraciło swojej tożsamości regionalnej.

Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego "Zapora". Film ten został nakręcony na zebraniu wiejskim w 1976 r. w Maniowach. Podczas prelekcji odżyły wspomnienia i emocje jakie towarzyszyły mieszkańcom w tamtym okresie.

Kolejnym punktem spotkania były wspomnienia najstarszych mieszkańców Maniów. Pan Filip Sukiennik opowiedział jak żyło się w starych Maniowach, a pan Andrzej Niemiec przedstawił historię wioski od jej lokacji po czasy współczesne.

Na zakończenie spotkania organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek regionalny, a następnie po odbiór albumu.

13 lipca to kolejny dzień promujący album. O godz. 15.00 rozpoczął się festyn. Podczas festynu zaprezentowały się orkiestry dęte z Maniów i Kacwina. Zespół "Maniowianie" zaprezentował widowisko "Uparty stryk i amerykanka". W satyryczny sposób przedstawiony został przyjazd z Hameryki Stanisławy i upartość stryka, który nie chciał przenieść się ze "Starych" do Nowych Maniów. Kolejną dawkę humoru dla rozbawionej już publiczności zafundował kabaret góralski "U bacy". Następnie zespoły folkowe "Folkpower" i "Gooroleska" zabawiały licznie zgromadzoną publiczność swoimi muzycznymi utworami.

Całe popołudnie przedstawiciele Oddziału Związku Podhalan w Maniowach wydawali album, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich serwowały poczęstunek regionalnych dla uczestników tego wydarzenia. Impreza zakończyła się wspólną zabawą.

Album "Maniowy 1974-2014" został wydany w ramach operacji „Wydanie albumu „Maniowy 1974-2014”, zorganizowanie stałej wystawy oraz imprezy promującej album”,

Projekt współfinansowany jest w ramach działania Osi 4 – LEADER, działania 413, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu „Małe projekty”, wdrażanych za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce - Pieniny”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Partnerami projektu byli:

 • Gmina Czorsztyn
 • Oddział Związku Podhala w Maniowach
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach

Całkowity koszt operacji - 58 013,46 zł
Dofinansowanie ze środków unijnych - 43 850,04 zł
Środki gminy - 14 163,42 zł

Album został wydany dzięki uprzejmości Pana Marka Wojtaszka, od którego Gminne Centrum Kultury pozyskało zdjęcia. Wydawca albumu Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC z Nowego Sącza, której właścicielami są Mariusz i Roman Kałyniuk współpracowała z panem Markiem Wojtaszkiem w zakresie redakcyjnym albumu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia. Podziękowania składamy włodarzom gminy panu Tadeuszowi Wachowi i Rafałowi Jandurze, członkom OZP na czele z panem Janem Węgrzyniakiem, paniom z KGW na czele z przewodniczącą Czesławą Królczyk, panu Franciszkowi Jarząbkowi - sołtysowi, zarządowi LKS "Lubań", wszystkim zespołom oraz pracownikom ZGK.

Szczególne podziękowania dla mieszkańców Maniów, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.

J.Plewa

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 02 Kwi 20235 °
-0.6 °C03 Kwi
0.3 °C04 Kwi
0.4 °C05 Kwi
0.3 °C06 Kwi

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia