Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Zarys historyczny

Sromowce Wyżne rozciągają się u podnóża Pienin Czorsztyńskich, tuż poniżej Jeziora Sromowskiego, na wysokości ok. 480 - 510, przy czym osiedle Wygon, od którego zaczy­namy poznawać osadę leży wyżej - ok. 530 - 570 m n.p.m.

Sromowce pojawiają się w źródłach pod nazwą Przekop w roku 1323. W tym okresie osada stanowiła własność klarysek ze Starego Sącza, które prawdopodobnie dokonały lokacji osady na prawie niemieckim. Niedługo później doszło zapewne do przejścia osady na własność królewską, co z dużym prawdopodobieństwem przypisać trzeba zabiegom Kazimierza Wielkiego. W początkach panowania nierzadko kwestio­nował on prawa kościoła do pewnych osad - jak choćby w wypadku Nowego Targu. Możliwe, że z jego inspiracji doszło do ponownej lokacji - tym razem pod nazwą Sromowiec i założenia dwu odrębnych wsi. Weszły one później w skład starostwa czorsztyńskiego, utworzonego przez Władysława Jagiełłę. Król ten na polach pod Sro­mowcami spotkał się z królem Niemiec i Węgier, późniejszym cesarzem, Zygmuntem Luksemburskim.

Własnością królewską były Sromowce do rozbiorów, potem przeszły na rzecz skarbu austriackiego, a w 1811 r. zostały sprzedane, podobnie jak Czorsztyn, Drohojowskim. Na początku XIX w. obok Sromowiec Wyżnych i Niżnych zaczęły funkcjonować Sromowce Średnie.

Już w I połowie Sromowce Wyżne zaczęły stawać się miejscowością letniskową. Ok. 1840 r. rozpoczęła się żywa do dziś tradycja spływów Dunajcem, która - szybko zdobywając popularność - w naturalny sposób kierowała rozwój Sromowiec ku turystyce W 1924 r.w Sromowcach Wyżnych za sprawą Olgi Małkowksiej powstał ośrodek harcerski, którego tradycje kontynuuje dziś szkolny ośrodek wypoczynkowy "Orle Gniazdo", użytkujący zabytkowe wille.

Dziś Sromowce stanowią ważny ośrodek turystyczny. W przysiółku Sromowiec Wyżnych - Kątach znajduje się początkowa przystań flisacka spływu Dunajcem. Atrakcyjności osadom dodaje żywy w nich folklor pieniński, w tym miejscowa gwara, łącząca z językiem polskim wpływy słowackie, węgierskie a nawet rumuńskie.

Ze względu na położenie Sromowce Wyżne są interesującą bazą wypadową do wycieczek w pobliskie Pieniny. Ze Sromowiec Wyżnych szczególnie warto pospacerować po okolicznych wzgórzach ­ intrygujący grzbiet zwany Flaki dostępny jest jedynie przeprowadzoną tu drogą ­pamiętajmy, że leży na terenie Parku Narodowego. Szczególnie ciekawe jest wzniesienie Zamczysko bezpośrednio na północ od Sromowiec Wyżnych. Zachowały się tu ślady średniowiecznej warowni ­ wzniesionej z drewna i otoczonej wałami obronnymi.

Żródło: Marta Michałowicz-Kubal i Grzegorz Kubala: "Wokół Jeziora Czorsztyńskiego"

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 22 Cze 202420 °
14.9 °C23 Cze
13.5 °C24 Cze
10.3 °C25 Cze
12.4 °C26 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia