Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Ścieżka przyrodniczo-leśna "Modrzewie"

Ścieżka przyrodniczo-leśnicza to miejsce dla miłośników przyrody. W ciszy traw, przerywanym jedynie śpiewem ptaków można zwyczajnie pomarzyć lub uciąć krótką drzemkę, jak kto woli... To miejsce stworzone do odpoczynku wyposażone zostało m.in. w platformy widokowe, altany oraz mapy opisujące przebieg trasy i przyrodę rezerwatu. Do rezerwatu prowadzą natomiast 3 drogi leśne – jedna od strony Mizernej, kolejne od ulicy Leśnej i Modrzewiowej w Kluszkowcach. Przy głównym wejściu podziwiać można zarówno panoramę Kluszkowiec, Tatr, jak i Jeziora Czorsztyńskiego, która zapiera dech w piersiach nawet najbardziej obojętnym na piękno natury.

Do ścieżki prowadzą 3 drogi leśne, które zostały odpowiednio wyprofilowane, utwardzone oraz w miejscach koniecznych wyżwirowane. Jedna od strony miejscowości Mizerna o długości 250m, a także od ulicy Leśnej o długości 250m oraz Modrzewiowej o długości 300m w Kluszkowcach. Ścieżka posiada 3 trasy dostosowane do potrzeb oraz możliwości osób wstępujących na jaj szlak połączone ze sobą dobrze oznakowanymi leśnymi ścieżkami tworząc swoisty zamykający się obwód. Krótszą o długości około 500m biegnącą tuż za pierwszą linią drzew oraz dłuższą biegnącą przez środek rezerwatu długości około 700 m. Wychodząc wyżej oznakowanym odpowiednio szlakiem długości około 300 m dotrzemy do umiejscowionego na platformie widokowej tarasu skąd podziwiać można panoramę Tatr. Obok platformy widokowej przygotowane zostało specjalne miejsce do odpoczynku z ławeczkami. Na trasie projektu wybudowano altanę oraz umieszczono ławostoły, a także umieszczono tablicę otwierającą ścieżkę przyrodniczą z mapą sytuacyjną jej przebiegu oraz najważniejsze informacje o obiekcie.. Tablice informacyjne zamontowane przed wejściami informują o atrakcjach rezerwatu i pokazują trasę przebiegu ścieżek, łącznie z przystankami oraz zawierają wyselekcjonowaną informację przyrodniczą. Tablice zawierają starannie wybrane i zredagowane treści informacyjne, głównie o miejscowej bogatej florze i faunie, sposoby zagospodarowania lasu, rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew leśnych oraz ich charakterystykę, panoramę oraz inne ciekawe informacje. Pokazana została specyfika życia w strefie ekotonu czyli styku łąki i lasu. Ścieżka przyrodniczo –leśna „ Modrzewie” ma na celu przede wszystkim edukować ekologicznie poprzez przybliżanie ludziom najciekawszych elementów przyrody i uczyć ich, jak je należy ochraniać. Ścieżki przyrodnicze winny, bowiem uczyć człowieka, relaksować i pobudzać go do głębszych refleksji nad aktualnym stanem środowiska i przyrody ojczystej i chcemy by nasza ścieżka to właśnie zadanie wypełniała. Wszelkie osobliwości przyrody zarówno ożywionej (florystyczne i faunistyczne) jak i nieożywionej (m. in. formy geologiczno-morfologiczne, hydrologiczne i inne przemawiają do świadomości i serca człowieka, do jego umysłu i uczuć... Wszak ktoś, kogo wzruszy szmer strumyka prawdopodobnie nigdy nie będzie zaśmiecał jego koryta i zanieczyszczał jego wody. Ludziom należy stwarzać okazje do tego rodzaju wzruszeń i temu m.in. ma służyć nasza ścieżka. Las jest, bowiem przepięknym, naturalnym obiektem edukacji przyrodniczej i leśnej społeczeństwa. Bogactwo świata roślin i zwierząt jest magnesem przyciągającym człowieka.

 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 22 Cze 202420 °
14.9 °C23 Cze
13.5 °C24 Cze
10.3 °C25 Cze
12.4 °C26 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia