Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Gminy partnerskie

Rogoźno

Partnerstwo między miastami i gminami to szczytna idea prowadząca do ogólnego rozwoju kulturalno- gospodarczego. Dzięki swobodnym kontaktom między gminami dochodzi do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. Gminą Partnerską dla Gminy Czorsztyn jest zaprzyjaźnione Rogoźno, położone w województwie wielkopolskim i powiecie obornickim, 30 km na północ od Poznania.

Partnerskie kontakty Rogoźna oraz Czorsztyna zainicjował mieszkaniec sołectwa Sromowce Wyżne, który wyjechał i zamieszkał na terenie tej miejsko-wejskiej gminy. Po wstępnych rozmowach w końcu doszło do zawarcia umowy partnerskiej, co miało miejsce 1 października 1999 r. Od tamtej pory wzajemne kontakty trwają, rozwijają się i stają się coraz serdeczniejsze.

Gmina Rogoźno od północy graniczy z gminą Budzyń (powiat chodzieski) i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara z gminami Wągrowiec, Skoki (powiat wągrowiecki), Murowana Goślina (powiat poznański), Oborniki i Ryczywół (powiat obornicki). Granice mają łączną długość 82 km. Siedzibą jest miasto Rogoźno (prawa miejskie - 24 kwietnia 1280r.). W sensie geograficznym gmina należy do trzech mezoregionów. Dolina Małej Wełny i Wełny (z terenami położonymi na zachód i północ od niej) - należą do Pojezierza Chodzieskiego. Obszar na południowy zachód od Doliny Małej Wełny i na wschód od linii kolejowej Poznań-Rogoźno, wchodzi w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego. Tereny rozpościerające się na południe od nieużywanej linii kolejowej Rogoźno-Krzyż i na zachód od linii kolejowej Rogoźno-Poznań, to skraj Kotliny Gorzowskiej.

Gminę zamieszkuje 17.888 osób (stan z 31 marca 2015), z tego w Rogoźnie mieszka 11.048, a pozostałe 6.840 zamieszkuje 32 wsie (największa - Parkowo - 1.075 mieszkańców) nie licząc osad posiadających często własne nazwy, a składających się z pojedynczych zabudowań lub takich, po których pozostała tylko nazwa na mapie. Średnia gęstość zaludnienia to 82,1 os./km2, a w samym Rogoźnie 1002,3 os./km2. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się o zaprzyjaźnionym Rogoźnie więcej zapraszamy tutaj: www.rogozno.pl


Tarnowo Podgórne

Pierwsze kontakty między gminami rozpoczęły się w 2012 roku dzięki pośrednictwu Związku Podhalan w Poznaniu. W dniu 13 sierpnia w 2014 roku odbyło się oficjalne spotkanie włodarzy obydwu gmin, podczas którego został podpisany list intencyjny. W maju i czerwcu bieżącego roku obie Rady Gminy podjęły uchwałę o przystąpieniu do Partnerstwa.

5 sierpnia 2016 r. w słoneczne piątkowe popołudnie na głównej sali Zamku Czorsztyńskiego wśród murów owianych historią przedstawiciele Gmin: Czorsztyn oraz Tarnowo Podgórne podpisali dokument aktu partnerskiego określającego warunki dalszego współdziałania samorządów. Ma ono w sposób szczególny obejmować budowanie relacji między społecznościami obu Gmin, dając możliwości bliższego poznania się, wymiany doświadczeń i współpracy między organizacjami i stowarzyszeniami. Stronom zależy również na kontaktach między placówkami oświatowymi.

Gmina Tarnowo Podgórne to atrakcyjna gmina Wielkopolska leżące przy drodze krajowej nr 92, w której obok siebie działa wielki przemysł i duża liczba małych dynamicznych przedsiębiorstw, w której bardzo dba się o rozwój oświaty, o ofertę kulturalną i sportowo - rekreacyjną, w której obok obszarów wielkoprzemysłowych jest obszar chronionego krajobrazu.  

Gminy będą się wzajemnie promować przy okazji różnych wydarzeń a także dzielić się dobrymi praktykami administracyjnymi.

Więcej informacji na stronie: http://www.tarnowo-podgorne.pl/

 ______________________________________________________________________________________________________________________________

Krokowa

Kilka lat temu szukałem gminy w Polsce, z którą moglibyśmy nawiązać kontakt. Myślałem o Polsce centralnej, jednak tam znalazłem miejsca ładne, szukałem gminy pięknej, i tak trafiłem do Krokowej” Tak początki nawiązanej współpracy z Gminą Krokowa wspomina Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn. Początki współpracy miały dosyć tradycyjny przebieg: pierwsze rozmowy telefoniczne, wymiana maili, następnie obustronne wizyty oraz wymiana doświadczeń.

Po obustronnej deklaracji chęci współpracy partnerskiej każda z gmin podpisała list intencyjny oraz podjęła stosowną uchwałę, by ostatecznie 14 września 2019 r. w Komnacie Gościnnej w Zamku Czorsztyńskim przypieczętować ową chęć symbolicznym podpisem w akcie umowy partnerskiej.

Gmina Krokowa to gmina wiejska położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Jej siedzibą jest Krokowa. Na jej terenie usytuowanych jest wiele rezerwatów przyrodniczych m.in. : Bielawskie Błoto, Karwieńskie Błota, Nadmorski Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody Babnica, Białogóra. Bielawa czy Rezerwat przyrody Moroszka Bielawskiego Błota. Na terenie Gminy Krokowa leżała kiedyś także Piaśnica– nieistniejąca już dziś kaszubska osada rybacka. Położona była na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, u ujścia rzeki Piaśnicy (po zachodniej stronie) na obszarze obecnego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Jeśli chcesz o Gminie Krokowa wiedzieć więcej, kliknij tutaj: https://krokowa.pl/

 

 

 

  • Przejdź do BIP
  • Przejdź do ePUAP
  • Przejdź do GISON
  • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

  • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
  • (18) 275 00 70,
    (18) 275 00 71,
    (18) 275 09 82,
    fax: (18) 275 09 87 wew.177
  • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 22 Gru 2024-1 °
0.1 °C23 Gru
-1.1 °C24 Gru
-1.4 °C25 Gru
-2.9 °C26 Gru

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia