ZADBAJMY RAZEM O NASZE POWIETRZE
Drodzy Mieszkańcy,
przypominamy, iż od 1 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego zaczęła obowiązywać Uchwała Antysmogowa uchwalona przez Sejmik Województwa Małopolskiego.Zgodnie z jej założeniami, wprowadza ona następujący zakres odnośnie używania oraz instalowania nowych źródeł ciepła:
- nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego – ziarno 0-3 mm jest więcej niż 15%), oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% ( drewno przed spalaniem powinno być sezonowanie co najmniej 2 lata)
- jeśli posiadają Państwo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej 3 klasy to należy go wymienić do końca 2022 roku (kocioł taki można zastąpić: ogrzewaniem gazowym z miejskiej sieci, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel lub drewno które będą spełniać wymogi ekoprojektu).
- jeżeli posiadają Państwo w swoich domach kotły na węgiel lub drewno co najmniej klasy 3 lub 4, należy je wymienić do końca 2026 roku
- w przypadku kotłów na węgiel lub drewno klasy 5, można je używać bezterminowo
- w przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023, będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% ( dane te powinny być zawarte w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca)
Co to są wymogi EKOPROJEKTU
Są to wymagania, które zostały określone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne normy emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej.
Przy zakupie nowego kotła zawsze warto upewnić się u sprzedawcy lub producenta czy urządzenie posiada certyfikat i spełnia wymagania ekoprojeku. Poniżej podajemy link do strony ze szczegółowym opisem dotyczącym wymagań ekoprojektu: https://powietrze.malopolska.pl/baza/wymagania-ekoprojektu-dla-urzadzen-grzewczych-na-paliwa-stale/Celem wymiany kopciuchów zostały uruchomione programy, które polegają na wspieraniu mieszkańców poprzez dotacje.
W Gminie Czorsztyn zostały zrealizowane programy dotacyjne dotyczące wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowego spełniające wymagania 5 klasy oraz ekoprojektu. Były to wymiany na kotły na ekogroszek oraz pellet.
CZYSTE POWIETRZE- NOWE ZASADY!!!!!!!
15.05.2020 r. została uproszczona procedura dotycząca uzyskania dotacji w Priorytetowym Programie Czyste Powietrze. Główne założenia, które zostały wprowadzone celem uproszczenia składania wniosków to:
- uproszczenie zasad przyznawania dotacji,
- krótszy czas rozpatrywania wniosków,
- uproszczenie wniosku o dotację,
- możliwość połączenia z programem „ Mój Prąd”,
- wysokość dotacji połączona z efektem ekologicznym,
- możliwość skorzystania z dotacji na termomodernizację, dla osób które wymieniły już źródło ciepła,
- wprowadzenie możliwości składania wniosków on-line za pośrednictwem portalu gov.pl,
- mocniejsza współpraca z gminami,
- wnioskodawcą może być osoba, której dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych,
Więcej informacji w temacie uzyskają Państwo na stronie internetowej:https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-priorytetowego-czyste-powietrze/
lub poprzez kontakt z pracownikiem Urzędu Gminy: Bartłomiej Czechowski tel. 18 275 00 70 wew. 108, e-mail: powietrze@ug.czorsztyn.pl
Już dziś zachęcamy Państwa do wymiany swoich piecy w ramach obecnie obowiązujących programów.
Opr. Bartłomiej Czechowski
Urząd Gminy Czorsztyn
- 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
- (18) 275 00 70,
(18) 275 00 71,
(18) 275 09 82,
fax: (18) 275 09 87 wew.177 - gmina@czorsztyn.pl
Pogoda
Czorsztyn Dziś 22 Gru 2024-2 ° | |
-2.3 °C | 23 Gru |
-1.5 °C | 24 Gru |
-6.9 °C | 25 Gru |
-3.9 °C | 26 Gru |
Kalendarz wydarzeń
Zobacz wszystkie wydarzeniaJakość powietrza
Ekointerwencja
Program Czyste Powietrze