Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Uroczyste zakończenie dwóch projektów

20 grudnia 2021 r. w Domu Kultury w Maniowach odbyło się podsumowanie dwóch projektów. Po oficjalnym otwarciu imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki w wykonaniu dzieci, które podczas projektu uczyły się grać na instrumentach pod kierunkiem instruktora Pana Andrzeja Budz. Następnie obejrzano prezentację oraz film przedstawiający rezultaty projektu. Pani Stanisława Trebunia-Staszel wygłosiła ciekawą prelekcję o ewaluacji strojów góralskich.  Na wszystkich przybyłych na uroczystość czekał poczęstunek przygotowany przez Panie z KGW „Maniowy”. Każdemu uczestnikowi został wręczony kalendarz, upamiętniający realizację projektu, wykonany w ramach tego projektu.

 Pierwszy projekt pn. „Maniowska skrzynia wspomnień”. Zachowanie tożsamości regionalnej poprzez ukazanie historii wioski oraz ewaluacji strojów góralskich oraz warsztaty szycia i filcu dla mieszkańców Gminy Czorsztyn realizowany był przez Urząd Gminy Czorsztyn oraz KGW „Maniowy”.

Podczas realizacji projektu przeprowadzono szereg działań, z których powstał materiał promujący regionalizm oraz tradycję górali podhalańskich. Przeprowadzono warsztaty z filcowania dla 15 dzieci oraz warsztaty z szycia spódnic góralskich dla 15 osób dorosłych z terenu Gminy Czorsztyn. Nakręcony został film promujący gminę Czorsztyn oraz regionalizm. Wykonano kilkanaście profesjonalnych sesji zdjęciowych, które wykorzystano do przygotowania kalendarz gminnego, który został wydany w nakładzie 1 000 sztuk. Zakupiono manekiny (damski, męski, dziecięcy), szafy, skrzynię, maszynę do szycia, overlock do Izby Regionalnej w Maniowach. Zakupiono materiały potrzebne w przeprowadzeniu warsztatów jak np. filc, mulina, materiały na spódnicę, nożyczki krawieckie, igły, nici. Zakupiono ściankę ekspozycyjną, wydrukowano zdjęcia na płótnie, oraz wydrukowano plakaty do umieszczenia w Izbie Regionalnej w Maniowach jak i na zewnątrz budynku.

Celem projektu było kultywowanie i wzmocnienie tożsamości regionalnej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego obszaru LGD. Wkład własny Urzędu Gminy Czorsztyn to 18 185,00 zł, kwota dofinansowania to 31 815,00 zł, natomiast koszt całkowity projektu wyniósł 50 000,00 zł. Projekt realizowany był od 2020 roku. Projekt został wykonany w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Drugim z projektów był projekt pn. „ Z muzyką przez pokolenia – warsztaty nauki tradycyjnej gry melodii podhalańskich na instrumentach smyczkowych”, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa programu to Kultura ludowa i tradycyjna.  W ramach projektu od maja do grudnia odbywały się cykliczne zajęcia nauki gry na instrumentach ludowych (skrzypcach i basach) dla dzieci i młodzieży z zespołu „Mali Maniowianie”. Przeszkolonych zostało 5 rekrutowanych wcześniej osób.

Warsztaty obejmowały naukę gry na instrumentach od podstaw poprzez zapoznanie się z instrumentem, naukę podstawowych skal góralskich oraz naukę podstawowych melodii podhalańskich. Dzieci uczyły się melodii oraz akompaniamentu oraz zapoznały się z charakterystyczną dla muzyki podhalańskiej techniką gry i góralskim brzmieniem muzyki.  W każdym miesiącu odbyło się 20 godzin warsztatów, a łącznie od maja do grudnia – 160 godzin.

Zajęcia prowadził mistrz muzyki podhalańskiej – Andrzej Budz – regionalista, wielokrotny laureat konkursów muzyków i muzykantów ludowych, zarówno konkursów lokalnych jak i ogólnopolskich. Muzykant, twórca ludowy, wykwalifikowany instruktor gry na instrumentach ludowych, w tym pasterskich.  

Celem projektu była kontynuacja podhalańskich tradycji muzycznych i podtrzymywanie międzypokoleniowego przekazu poprzez naukę tradycyjnej gry i  przywrócenie praktyki wykonawczej starych tradycyjnych nut podhalańskich oraz rozwijanie zainteresowań grą na instrumentach, zachowanie autentyczności podhalańskiej oryginalnej, rozpoznawalnej muzyki i sposobu gry poprzez przekaz MISTRZ i UCZEŃ.  Zadanie było dofinansowane w 100% przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 18 000,00 zł.

 

 

 


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 22 Cze 202420 °
14.9 °C23 Cze
13.5 °C24 Cze
10.3 °C25 Cze
12.4 °C26 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia