Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Historia stroju podhalańskiego, pokazy bartnicze a także scenki rodzajowe z życia na podhalańskiej wiosce. Tematyczny festyn w Maniowach gratką zarówno dla miejscowych, jak również przybyłych turystów.

Miniona niedziela, mimo że pochmurna i deszczowa nie zdołała popsuć planów organizatorów sportowo – kulturalnego wydarzenia, jakim był festyn w Maniowach.  Na początek imprezy przewidziano sporo sportowych emocji i adrenaliny, której zebranym dostarczył mecz rozegrany między LKS „Wolski-Lubań Maniowy” oraz NKP Podhale Nowy Targ. Po zaciekłej sportowej walce Puchar Podhala trafił do ekipy NKP Podhale Nowy Targ, która wynikiem 3 : 1 odniosła niekwestionowane zwycięstwo.

Ze względu na niesforną aurę dalsza część imprezy przeniesiona została do miejscowej remizy, gdzie oficjalnie otwarto imprezę a Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn oraz Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn powitali zebranych gości.

Festyn ten był prawdziwą skarbnicą wiedzy nt. kultury oraz tradycji podhalańskich.  W jego trakcie dr Stanisława Trebunia-Staszel etnolog oraz znawczyni regionalizmu przedstawiła zebranym ciekawą historię stroju podhalańskiego. Prowadząca wyjaśniła, że dzięki ikonografii, opisom i zachowanym elementom można wyodrębnić kilka wyraźnych etapów rozwoju ubioru regionalnego. Pierwszy przypada na XVIII w. i I poł. XIX  w., drugi – na II poł. XIX w., trzeci – na pierwsze lata XX w., czwarty obejmuje okres międzywojenny, piąty trwa do dziś, a używany obecnie strój nie jest tylko formą skostniałą, ale ciągle żywą i podlegającą procesowi ewolucji.

Ten punkt programu ciekawy był nie tylko dla ucha, ale i dla oka, gdyż każdy z omawianych strojów został zaprezentowany oraz szczegółowo omówiony. W rolę modeli i modelek wcieliły się dzieci oraz dorośli z zespołu „Mali Maniowianie” jak również Panie  z Koła Gospodyń Wiejskich z Maniów. Notabene  zarówno Zespół, jak również Koło podczas festynu uroczyście obchodzili 25 -lecie istnienia. Z tej właśnie okazji Wójt Gminy jak również Dyrektor CKG Czorsztyn wręczyli na ręce Kierownik Zespołu Katarzyny Dobrzyńskiej oraz Czesławy Królczyk  Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach symboliczne kwiaty oraz listy gratulacyjne dziękując za dotychczasową działalność na rzecz lokalnej społeczności. Życzenia oraz upominki dla koleżanek z koła przekazały także pozostałe gospodynie z sołectw Gminy Czorsztyn.

Po pokazie mody góralskiej ukazanej na przestrzeni lat, zebrani obejrzeć mogli scenkę rodzajową z życia w  góralskiej wiosce przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zarówno pokaz jak i odegrana scenka wzbudziła żywe zainteresowanie obecnych.

Podczas festynu zaprezentowali się również przybyli na festyn goście z Osięcin. Nowoczesne aranżacje muzyczne w wykonaniu Orkiestry Dętej jak również Zespół „Howerna”
z miejscowości Piwniczny Zdrój zadbały o oprawę muzyczną oraz odpowiedni nastrój. Imprezę zakończono tradycyjnie dyskotekę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podczas imprezy goście skosztować mogli potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach, obejrzeć pokaz bartniczy przygotowany przez Stanisława Sukiennika oraz zakupić los, z którego dochód przeznaczony zostanie na działalność szanownych Jubilatów.

                                                                                                          Opr. Aneta Markus


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 22 Cze 202420 °
14.9 °C23 Cze
13.5 °C24 Cze
10.3 °C25 Cze
12.4 °C26 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia