Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Etno Trzy Korony w Sromowcach Niżnych

W sobotę 7 sierpnia w Sromowcach Niżnych odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą Etno Trzy Korony. Złożyły się na nie wystawy i prezentacje artystów z Pienin, warsztaty rękodzieła dla małych i dużych, gawędy, konkursy i spotkania, które miały miejsce na terenie starego, drewnianego kościółka, gdzie obecnie mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej, oraz na przystani flisackiej, a zwieńczeniem wydarzeń był wielki koncert finałowy, na którym miejscowe zespoły regionalne wystąpiły wspólnie z muzykami profesjonalnymi.

Wydarzenie rozpoczęło się Jarmarkiem Artystycznym. W cieniu pięknych lip okalających stary kościółek rozsiedli się pienińscy twórcy z prezentacja swoich dzieł i warsztatami przeznaczonymi zarówno dla małych jak i dużych. Warsztaty plastyczne prowadzone były przez członkinie TPSP ze Szczawnicy Marię Lizoń-Śliwę, Zofię Drążkiewicz, Annę Malinowską oraz Ewę Majerczak z krościeńskiego Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Można było popróbować swoich zdolności malarskich, poznać tajniki pienińskiego haftu, albo zapoznać się z techniką witrażu. Chętnych nie brakowało, a powstałe dzieła można było zabrać ze sobą na pamiątkę.

Kolejną atrakcją tego dnia były spotkania na przystani flisackiej, gdzie w pobliżu Dunajca, w scenerii przyjemnie zainscenizowanej z łodzi flisackich można zapoznać się z kulturą Pienin. Spotkania rozpoczęły prezentacje potraw pienińskich połączone z promocją książki o pienińskich tradycjach kulinarnych, a potem popłynęły opowieści o pienińskich legendach, sekretach flisaków, o pienińskich zwyczajach. Odbył się także pokaz instrumentów pasterskich i nauka pienińskiej przyśpiewki, która została wykonana wspólnie z publicznością na koncercie finałowym, będącym zwieńczeniem całego wydarzenia. W tej części wydarzenia udział wzięli Artur Majerczak, Stanisław Migdał, Marek Piątek, Muzyka Białopotocanie oraz gość specjalny Andrzej Dziedzina Wiwer, a gospodarzem spotkania była pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyna Wiwer.

Wydarzenie zakończyło się finałowym koncertem, który odbył się w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, a była to radosna współpraca zespołów regionalnych z muzykami profesjonalnymi. Tego wieczora wystąpili: kwartet smyczkowy The Time Quartet (Warszawa), Katarzyna Wiwer – sopran, Muzyka Białopotocanie, Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Maniowianie, Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich ze Sromowiec Niżnych, Marek Piątek – instrumenty pasterskie oraz recytatorzy Andrzej Dziedzina Wiwer i Artur Majerczak. Artyści inspirowali się wzajemnie, a radość wspólnego muzykowania udzieliła się wszystkim. Było to wspaniałe, huczne zakończenie tego bogatego w przeżycia dnia.

Wydarzenie organizowane było przez Oficynę Artystyczną Astraia wraz z Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Polskim Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich oraz Fundacją Kulturalny Szlak przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział w Szczawnicy, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, parafii w Sromowcach Niżnych, hotelu Nad Przełomem oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach, a zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, programy Etno Polska realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Opr. i zdjęcia: Organizator wydarzenia

 


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 19 Kwi 20240 °
0.8 °C20 Kwi
0.2 °C21 Kwi
-2.4 °C22 Kwi
-2.0 °C23 Kwi

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia