Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Akademia Pana Kleksa

Wczesnym rankiem w poniedziałek 17.09.2018 r. 47 uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Wł. Orkana w Maniowach wyruszyło na niezwykłe spotkanie z Panem Kleksem. Akademia Pana Kleksa mieściła się w Krakowie przy ul. Krakowskiej w Teatrze Nowym Proxima. Ok. godz. 9.00 całą grupę przywitała Pani Dana Bień, która zapoczątkowała niesamowite spotkanie z teatrem. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i rozpoczęli poznawanie teatru "od podszewki".

Wędrówka po teatrze rozpoczęła się od poznania dyrektora Teatru Nowego Pana Piotra Siekluckiego i jednocześnie reżysera spektaklu „Akademia Pana Kleksa”. Następnie uczniowie trafili do garderoby, która zrobiła na nich niezwykłe wrażenie. Pełno tu było kapeluszy, rekwizytów i strojów m.in. Pana Kleksa /można było sprawdzić ilość i głębokość kieszeni Pana Kleksa, w których przechowywał swoje skarby, Kaczki Dziwaczki, uczniów akademii i dowiedzieć się jak te stroje powstawały od scenografa spektaklu Pana Łukasza Błażejewskiego. Na schodach udało się nawet spotkać samego Pana Kleksa, czyli pana Tomasza Schimscheinera, który spieszył się by strój motocyklisty zamienić na płaszcz Ambrożego. W tym samym czasie druga grupa z Panią Daną Bień poznawała tajniki sali teatralnej. 

Po zwiedzaniu teatru rozpoczął się "sprawdzian" znajomości treści Akademii Pana Kleksa, podczas którego uczniowie pod bacznym okiem reżysera uczyli się śpiewać piosenki m.in. „Kaczka dziwaczka”, „Leń”, „Dzik jest dziki” „Meluzyna” czy „Księżyc raz odwiedził staw”. Dzięki temu czwartoklasiści zostali przygotowani do aktywnego uczestnictwa w przedstawieniu. 

Po krótkiej przerwie rozpoczął się spektakl. Widzowie zasiedli wokół sceny i czynnie w nim uczestniczyli. Dźwięk, światła, stroje, choreografia i sama gra aktorów robiła niesamowite wrażenie. Wszyscy byli zachwyceni. Pan Kleks często schodził ze sceny i krążył pomiędzy widzami włączając tym samym wszystkich w klimaty swojej Akademii.

Po zakończeniu i gromkich brawach przyszła kolej na spotkanie z iluzjonistą. Ta część warsztatów bardzo spodobała się uczniom, każdy z nich chciał zostać magikiem. Każdy mógł też spróbować swoich zdolności artystycznych i tanecznych uczestnicząc w zajęciach z choreografem. W między czasie szczęśliwcy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami przed kamerami udzielając wywiadu. Wszyscy, bez wyjątku zakończyli zajęcia z uśmiechem na twarzy. Zarówno prowadzone warsztaty jak i sam spektakl dostarczył uczniom niesamowitych wrażeń. Kto wie, może ktoś z nich w przyszłości też znajdzie swą pracę w teatrze? 

Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi Teatru Nowego w Krakowie za możliwość uczestnictwa w projekcie pn.: „TEATR NOWEGO WIDZA” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU. W ramach tego projektu uczniowie klas czwartych mogli bezpłatnie uczestniczyć w pokazach powstałego w ramach projektu spektaklu dla dzieci: „Akademia Pana Kleksa” wg Jana Brzechwy, w reżyserii Piotra Siekluckiego, a także w towarzyszących prezentacji spektaklu warsztatach prowadzonych przez artystów i twórców spektaklu. Dziękujemy również za przygotowany poczęstunek.

Uczniowie klasy 4a i 4b Szkoły Podstawowej w Maniowach im. Wł. Orkana  wraz z opiekunami.

red. K. Jucha

 

Pokaz spektaklu „Akademia Pana Kleksa” i towarzyszące mu warsztaty odbyły się nieodpłatnie w ramach projektu TEATR NOWEGO WIDZA dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PZU


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 10 Cze 202313 °
12.7 °C11 Cze
7.4 °C12 Cze
5.9 °C13 Cze
6.1 °C14 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia