Zdjęcie w slajderze - Kładka rowerowo-piesza na DunajcuZdjęcie w slajderze - Trzy KoronyZdjęcie w slajderze - Jezioro CzorsztyńskieZdjęcie w slajderze - Rower na Górze WdżarZdjęcie w slajderze - Osada Turystyczna Zdjęcie w slajderze - Spływ kajakiem korytem rzeki DunajecZdjęcie w slajderze - Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Czorasztyńskiego Zdjęcie w slajderze - Tor saneczkowy na Górze Wdżar

Benefis Twórczości Artystycznej

26.11.2018

 

Poeta, rzeźbiarz Stanisław Jabłoński świętował swą działalność artystyczną podczas benefisu, który na jego cześć zorganizowano w remizie OSP w Maniowach.

 Spotkaniem poetycko-muzycznym uczczono w miniony piątek działalność i artystyczną twórczość Starego Dłubaca, jak sam o sobie mówi artysta. Nie zabrakło rodziny, przyjaciół, a także chwil szczerego wzruszenia. Benefis na cześć Stanisława Jabłońskiego, lokalnego rzeźbiarza oraz poety zorganizował Artur Majerczak, dyr. Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Tadeusz Wach Wójt Gminy.

 Podczas spotkania poeta wspomniał na lata swojego dzieciństwa opowiadając nieśmiało o początkach swojego rzeźbiarstwa, kiedy to „zamiast skrobać grule dłubał scyzorykiem w kawałku drewna”. Jak sam mówi rzeźbienie zawsze było jego pasją, do której pomimo życiowych przeszkód nieustannie powracał, a której teraz oddaje się z prawdziwą przyjemnością. Swą poetycką przygodę rozpoczął później, wraz z pierwszym wydaniem „Zwiastuna z gór” wydawanym przez Parafię w Kluszkowcach. Początkowo pisywał wiersze, fraszki, które publikowano tylko na jego łamach. Dzisiaj poeta może pochwalić się sporym literackim dorobkiem.

 Po finalnej części benefisu, kiedy to twórca sam zaprezentował część swej twórczości przyszedł czas na słowa podziękowania i uznania. Stanisław Jabłoński, człowiek wrażliwy i skromny przyjął je z rumieńcem na policzku i wzruszeniem na twarzy. Kwiaty i statuetkę z okazji jubileuszu twórczości wręczył m.in. w imieniu lokalnej społeczności Tadeusz Wach, który podziękował poecie za jego dotychczasową działalność oraz życzył kolejnych lat owocnej pracy artystycznej. Miłym akcentem była deklamacja wiersza, który napisała Katarzyna Dobrzyńska  specjalnie z okazji benefisu pana Stanisława.

 W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięli przyjaciele artysty m.in. „Młodzi inaczej 60 +”  klub , którego artysta jest także członkiem, muzyka Jaśka Kubika z Krościenka, zespół „Mali Maniowianie”, gawędziarz Mateusz Kobylarczyk z zespołu ,,Sromowianie, przedstawiciele Chóru Parafialnego w Kluszkowcach wraz z proboszczem o. Andrzejem Gut na czele, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Maniów, Mizernej, Huby i Kluszkowiec a także przedstawiciele lokalnej władzy, tj. Radni Gminy Czorsztyn, sołtysi oraz Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn wraz z rodziną.

 

 

                                                                                                                                  Opr. Aneta Markus

           


 • Przejdź do BIP
 • Przejdź do ePUAP
 • Przejdź do GISON
 • Przejdź do eUrząd

Urząd Gminy Czorsztyn

 • 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
 • (18) 275 00 70,
  (18) 275 00 71,
  (18) 275 09 82,
  fax: (18) 275 09 87 wew.177
 • gmina@czorsztyn.pl

Pogoda

Czorsztyn

Dziś 28 Maj 202410 °
8.9 °C29 Maj
9.6 °C30 Maj
9.9 °C31 Maj
11.9 °C01 Cze

Kalendarz wydarzeń

Zobacz wszystkie wydarzenia

Jakość powietrza

Ekointerwencja

Program Czyste Powietrze

Galeria

Przejdź do zakładki galeria

Fotowydarzenia

Przejdź do zakładki fotowydarzenia