Projekt baśnią pisany, czyli o podsumowaniu zadania „Pieniny dla rodziny” słów kilka.
Baśnie i legendy pienińskie zawładnęły w dniu wczorajszym tj. 23 października br. hotelem Nad Przełomem w Sromowcach Niżnych. Na sali, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Pieniny dla rodziny” w powietrzu rozpostarły się niewidoczne skrzydła brata Cypriana, a na sali niemal czuło się żałość Jędrusia, którego uwiodła podstępna Katarzyna.
W świat legend uczestników spotkania przeniosły dzieci z placówek szkolnych Gminy Czorsztyn, które wzięły udział w konkursie opowiadań i legend gwarą. Uczestnicy konkursu nie mieli łatwego zadania. W składzie Jury zasiadła bowiem m.in. autorka książki „Pieniny dla rodziny” Ewa Stadtmuller, która podczas wcześniejszych spotkań autorskich wywarła na dzieciach spore wrażenie. Uczestnicy konkursu wychodzili kolejno na scenę; jednych zżerała ogromna trema i stres, inni mówili z uśmiechem i wrodzoną lekkością. Wszystkim należą się ogromne brawa; za przełamywanie własnych barier, za dbałość o lokalną gwarę, za chęci do nauki o lokalnych opowieściach.
Konkurs gwarą był ostatnim etapem zadań realizowanych przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach w ramach projektu Etno Polska 2019. Zadanie to polegało na promocji pienińskiej kultury na przykładzie legend i podań ziemi pienińskiej. Przedsięwzięcie skierowane było do dzieci oraz dorosłych mieszkańców miejscowości Kluszkowce oraz Sromowce Niżne. W ramach zadania zorganizowano m.in. spacery edukacyjne śladami czorsztyńskich legend, spotkania autorskie oraz warsztaty z dekorowania toreb filcowych, których efekt można było ocenić własnym okiem podczas finalizacji projektu.
„Jestem autorką książki o Pininach i znam legendy, które opowiadaliście. Jednak słuchanie ich w Waszym lokalnym języku, gwarą, przeniosło mnie zupełnie w inny świat. Bardzo Wam za to dziękuję” mówiła podczas zakończenia Ewa Stadtmuller.
Za realizacje projektu Pani Joannie Bator Dyrektor Biblioteki dziękował w imieniu samorządu Krzysztof Górecki Zastępca Wójta. „Cieszymy się, że na terenie gminy realizowane są zadania podtrzymujące kulturę oraz lokalna tradycję” reasumował Wicewójt.
Całkowity koszt projektu to 13 100 zł, z czego 11 000 zł stanowi dofinasowanie z Narodowego Centrum Kultury. Pozostały koszt stanowi wkład własny gminnej biblioteki Publicznej w Kluszkowcach.
Tekst i zdjecia: Aneta Markus
Urząd Gminy Czorsztyn
- 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
- (18) 275 00 70,
(18) 275 00 71,
(18) 275 09 82,
fax: (18) 275 09 87 wew.177 - gmina@czorsztyn.pl
Pogoda
Czorsztyn Dziś 21 Lis 20240 ° | |
-3.7 °C | 22 Lis |
-4.2 °C | 23 Lis |
-0.0 °C | 24 Lis |
2.2 °C | 25 Lis |
Kalendarz wydarzeń
Zobacz wszystkie wydarzeniaJakość powietrza
Ekointerwencja
Program Czyste Powietrze