III Międzynarodowy Konkurs Potraw i Nalewek Regionalnych
Zaprosiły, ugościły , jadła wszystkim nawarzyły... III Międzynarodowy Konkurs Potraw i Nalewek Regionalnych jak co roku odbywał się w ciepłej, domowej atmosferze przepełnionej serdecznością i zapachem swojskich wyrobów.
9 lutego 2013 r. tj. w minioną sobotę Kluszkowce po raz kolejny na moment cofnęły czas i powróciły do starej, góralskiej tradycji wypełnionej po brzegi rodzinnym ciepłem i zapachem wypiekanego chleba. Stało się to za sprawą przesympatycznych pań z Kół Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych i Niżnych, Czorsztyna, Maniów, Mizernej, Kluszkowiec oraz z Czerwonego Klasztoru na Słowacji.
Przybyłych na konkurs gości powitał Wójt Gminy Tadeusz Wach, który podczas swojej przemowy podkreślał jak ważna jest tradycja, w tym tradycja kulinarna, w życiu społeczności pienińsko-gorczańskiej gminy, jaką niebywale jest Gmina Czorsztyn. Wójt nie krył zadowolenia i nie szczędził komplementów gospodyniom, które pod opieką Janiny Plewy –Dyrektor GCK wyróżniają się swoją działalnością wśród ościennych gmin. Ich praca oraz talent kucharski został doceniony także przez Stowarzyszenie Gorce-Pieniny, które w wydaniu albumu „Smaki gorczańsko-pienińskie” zamieściło przepisy potraw przyrządzanych przez czorsztyńskie gaździny.
O znaczeniu potraw regionalnych oraz ich randze w kulturze góralskiej wspominał także Prezes Spółki Szczawnica Uzdrowisko S.A Krzysztof Mańkowski. Zdaniem przemawiającego Konkurs Potraw jest wzorcowym przykładem imprez, które należy powielać w celu zachowania pięknej tradycji oraz promocji regionu.
Po okolicznościowych wystąpieniach Proboszcz o. Jacek Pawlikowski pobłogosławił wszystkie potrawy, żartując przy tym, że „należy je skropić jednakowo, aby jednakowo dobrze smakowały”. Potem do pracy przystąpiła już Komisja Konkursowa w składzie: Józefa Kuchta, Alicja Kawerska oraz Andrzej Mikołajewicz. Komisja kolejno degustowała potrawy i nalewki, a po niej do stołów zapraszani byli obecni na sali goście.
A było co degustować! Gaździny dołożyły wszelkich starań, aby zaspokoić najbardziej wyrafinowane podniebienia i przygotowały w sumie 148 potraw. Wśród nich znalazły się m.in. takie smakołyki jak: kozina piecona, bryndzonka, kacka w grulach, czy krupy na kurzych nogach. W myśl przysłowia, że napitek krzepi ciało i umysł, a przy okazji wzmaga trawienie na suto zastawionych stołach znalazły się też nalewki; a to z wiśni, a to z orzecha….
Po tej obfitej, kulinarnej uczcie panie zadbały o duchową sferę swoich gości przedstawiając kolejno małe spektakle teatralno – kabaretowe. Już po pierwszych minutach przedstawienia goście byli w wyśmienitych nastrojach a sala raz po raz wypełniała się naprzemiennie salwą śmiechu i braw. Przyznać zresztą należy, że zarówno humoru, jak i odwagi nie sposób odmówić paniom, które wcielały się w kolejne postacie. W przygotowanych przez nie scenariuszach pojawiały się wątki: „ożenku”, w którym nowoczesne góralki ku rozpaczy swoich rodziców zawierają związki małżeńskie z obcokrajowcami, perypetie rodzinne przy podziale majątków, czy kryzys wieku średniego u górali szukających miłosnych przygód poza chałupą.
Po zakończeniu części artystycznej Komisja Konkursowa przedstawiła wyniki swojej pracy. Z przygotowanych potraw na szczególna uwagę w poszczególnych Kołach zdaniem oceniających zasługiwały:
- KGW Kluszkowce (31 potraw i 3 nalewki): pyncok z kapustą, zupa z lisówek, zupa coskowa, zupa lańdrawa na baraninie, nalewka z kwiatu róży.
- KGW Mizerna (27 potraw i 4 nalewki): kozina piecona, woda zaprazana z kminkiem, jajeśnica z miętą, nalewka z wiśni.
- KGW Sromowce Wyżne (24 potrawy i 3 nalewki): krupy na kurzych nogach, chłodnik po Sromowsku, borsc na ogonie świńskim, kwaśnica na żeberkach, herbata z pienińskich ziół.
- KGW Czorsztyn (19 potraw i 3 nalewki): kwaśnica na baraninie, fizoły z jajkiem, bryndzonka, placki z susonego chleba, placki piecone z kisonom kapustą, nalewka miętowa.
- KGW Maniowy (19 potraw i 3 nalewki): płucka na kwaśno, kluski ze śliwkami, kapusta z grochem, ciasto z borówkami, herbata na sracke, nalewka orzechowa na wstrzymanie.
- KGW Sromowce Niżne (15 potraw i 2 nalewki): krzon wielkanocny , pampuski z jabłka, kacka w grulach, zupa ze sciowiu, kompot z winicek, nalewka z torek.
- GKW Czerwony Klasztor – (13 potraw i 2 nalewki): gulaś po góralsku z kwaśnom kapustą, zupa bryndzanono, gałuski z kwaśnom kapustą i wędzonym żeberkiem, korytko z wyrobami swojskimi, nalewka jojkowa słodko górolka.
Ku radości pań doceniono starania wszystkich Kół Gospodyń, które decyzją Gminnego Centrum Kultury otrzymały nagrodę w wysokości 700 zł. Ponadto Wójt Gminy Czorsztyn uhonorował wszystkie gminne Koła Gospodyń Wiejskich specjalną nagrodą w wysokości 500 zł, za co otrzymał gromkie brawa.
Dodatkowo na panie czekały dodatkowe nagrody przyznane przez:
1. Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie Bogusława Wiśniewskiego, który zasponsorował 3 główne nagrody według kolejności:
- I nagroda - KGW Kluszkowce
- II nagroda – Mizerna
- III nagroda - Sromowce Wyżne
Jak zdradził Bogusław Wiśniewski główną nagrodę stanowił wielofunkcyjny robot kuchenny, który zapewne ułatwi w przyszłości pracę gospodyń. Pozostałe koła - drobne upominki.
2. P. Karol Zachwieja przedstawiciel Małopolskiej Izby Rolniczej także przyznał trzy nagrody:
- I - KGW Kluszkowce
- II - KGW Sromowce Wyżne
- III - KGW Maniowy
Dodatkową nagrodę otrzymało KGW w Kluszkowcach od pana Sławomira Zadęckiego z Sosnowca oraz od Andrzeja Jandury i spółki z Kluszkowiec.
Dyrektor GCK w Kluszkowcach serdecznie dziękuje za wsparcie finansowe uzyskane od:
- Haliny i Ryszarda Kurpielów z Kluszkowiec
- Polskiego Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec
- Andrzeja Jandury i spółki z Kluszkowiec
- Banku Spółdzielczego w Krościenku
- Firmy „WRAAS” z Nowego Targu
- Anny i Kazimierza Wolskich z Mizernej
- Firmy Usługowo – Handlowej Bronisława i Jana Jabłońskich Maniów
Opr. Aneta M.
Zdjęcia: Aneta M.
Urząd Gminy Czorsztyn
- 34-436 Maniowy, ul. Gorczańska 3
- (18) 275 00 70,
(18) 275 00 71,
(18) 275 09 82,
fax: (18) 275 09 87 wew.177 - gmina@czorsztyn.pl
Pogoda
Czorsztyn Dziś 04 Sty 2025-3 ° | |
-9.3 °C | 05 Sty |
-0.7 °C | 06 Sty |
2.4 °C | 07 Sty |
-1.3 °C | 08 Sty |
Kalendarz wydarzeń
Zobacz wszystkie wydarzeniaJakość powietrza
Ekointerwencja
Program Czyste Powietrze