Strona główna / Kultura i sztuka / Zespoły regionalne
2020-04-04     Benedykta, Izodory, Wacławy     "Ważniejsze od przetrwania jest zachowanie swego człowieczeństwa". George Orwell    

Zespoły regionalne

Atrakcyjność turystyczną niewielkiego obszaru Gminy Czorsztyn podnoszą zachowane do dziś elementy kultury ludowej aż dwóch grup etnograficznych. Gmina położona jest na obszarach odrębnych kulturowo Pienin i Gorców, zamieszkiwanych przez odpowiednio Górali szczawnickich i Górali podhalańskich o specyficznych dla siebie elementach kultury i sztuki ludowej. Górale szczawniccy (pienińscy) zamieszkują miejscowości Czorsztyn, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne. Strój pieniński typologicznie i genetycznie wiąże się z ubiorami Spisza. Charakterystyczne są kolorowe, bogato zdobione kamizelki, zastępujące popularne kiedyś na Podhalu serdaki. Sukienne portki mają luźniejsze nogawki i są zdobione na czerwono.
Druga grupa etnograficzna w gminie Czorsztyn, Górale podhalańscy zamieszkują wsie Mizerna, Maniowy, Kluszkowce i Huba.

MANIOWIANIE

Zespół "Maniowianie" im Ks. Antoniego Siudy działa od 1994 r. przy Domu Kultury w Maniowach. Liczy 40 osób. Prowadzony jest przez Katarzynę Dobrzyńską i Stanisława Gąsienicę.
Zespól reprezentuje region podhalański.
Kontakt : Kierownik Domu Kultury w Maniowach
tel. (18) 2750949 po godz. 15.00.

MAŁE FLISOKI
Zespół działa od 1995 r. przy Szkole Podstawowej w Sromowcach Niżnych. Liczy 40 osób prowadzony jest przez Artura Majerczaka i Marka Piątka.
Zespół prezentuje folklor pieniński.
Kontakt: Dyrektor GCK Janina Plewa
tel. (18) 2750070 wew. 128.

 
zespól na tle Trzech Koron

 
LUBAŃ
Zespół działa od 1992 r. przy Gminnym Centrum Kultury w Kluszkowcach. Zespół liczy 70 członków. Prowadzony jest przez Stanisława Gąsienicę i Beatę Laskowską. Zespół prezentuje folklor podhalański.
Kontakt: Dyrektor GCK Janina Plewa
tel. (18) 2750070 wew. 128.

 
 
taniec solowy w wykonaniu "LUBANIA"
 
 
SROMOWANIE
Zespół powstał w 2001 r. Działa przy Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych. Zespół liczy 30 osób. Prowadzony jest przez Jadwigę Koblarczyk i Artura Majerczaka. Zespół prezentuje folklor pieniński.
Kontakt: Dyrektor szkoły Beata Marek
tel. (18) 2629702
 

zespół podczas otwarcia Międzynarodowego Spływu Kajakowego

ORKIESTRA DĘTA
Orkiestra działa od 1986 roku przy Domu kultury w maniowach. Prowadzona jest przez Stanisława Wojtaszka
Kontakt: Kierownik Domu Kultury w Maniowach
tel. (18) 2750949 po godz. 15.00.
odwiedzin:
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska