2020-04-04     Benedykta, Izodory, Wacławy     "Ważniejsze od przetrwania jest zachowanie swego człowieczeństwa". George Orwell    

Kluszkowce 


Historia Kluszkowiec, wsi zlokalizowanej w dolinie potoku Kluszkowianka sięga XIII wieku kiedy osadnictwo w rejonie Pienin prowadził klasztor klarysek ze Starego Sącza.

Obecnie Kluszkowce, dzięki powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego, a także zagospodarowaniu góry Wdżar pod wyciągi narciarskie przeżywają intensywny rozkwit. U wylotu Kluszkowanki powstało centrum sportów wodnych z przystanią dla jachtów i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Renomę sięgająca daleko poza granice Gminy posiada Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny  „Czorsztyn-Ski” umiejscowiony na stokach góry Wdżar.

Nad Zalewem Czorsztyńskim powstała Osada Turystyczna „Czorsztyn” czyli skansen drewnianych obiektów letniskowych z przełomu XIX i XX wieku, przeniesionych z dna obecnego zbiornika. Osada, pełniąca funkcje muzealne, stanowi jednocześnie dobrze zorganizowane zaplecze konferencyjno - noclegowe. Warto zwiedzić także muzeum etnograficzne w zagrodzie Królczyka.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
  • wyciągi narciarskie,
  • wypożyczalnie nart,
  • hodowla strusi,
  • wypas owiec,
  • zjeżdżalnia grawitacyjna typu alpine coaster.

Góra Wdżar w Kluszkowcach
 
Oryginalny stożek góry Wdżar (767 m n.p.m.) zbudowany jest z andezytów, skały w Gorcach i  całych Beskidach na ogół nie występującej (oprócz góry Wdżar podobną budowę ma tylko góra Bryjarka w Szczawnicy). Andezyt jest skałą pochodzenia magmowego, a na powierzchnię wydobyła się w miocenie wykorzystując płaszczyzny przesunięć tektonicznych.

Wzgórze andezytowe jest stosunkowo słabo porośnięte roślinnością, jednak występują tu liczne gatunki kserotermiczne. Jest to również jedyny obszar w Karpatach Polskich ze stanowiskiem paproci rozrzutki brunatnej. Na grzbiecie Wdżaru znajduje się andezytowe gołoborze, a na jednej ze skał można rozpoznać lokalną ujemną anomalię magnetyczną. podobna występuje na szczycie Wdżaru. Obie możemy zlokalizować za pomocą kompasu. Po przyłożeniu go do skały, igła magnetyczna wskaże północ w kierunku południowym. Anomalie te powstały w wyniku uderzenia pioruna.

Od 1870 roku andezyt był eksploatowany w nieczynnym obecnie kamieniołomie na południowych stokach góry.

Obecnie góra Wdżar stanowi rozbudowane centrum rekreacyjne, oferujące wiele atrakcji turystom zarówno w zimie jak i w lecie. W Ośrodek Narciarsko Wypoczynkowym „Czorsztyn-Ski” działają 3 wyciągi orczykowe i wyciąg krzesełkowy, a trasy posiadają zróżnicowany stopień trudności – od trasy dla dzieci i początkujących aż po trasę „czerwoną” z homologacją FIS - dla najbardziej zaawansowanych. Czynne są także trasy biegowe. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane i oświetlone, co pozwala na bezpieczne korzystanie z tras zjazdowych, nawet do późnych godzin nocnych.

Na górze Wdżar nie brakuje także całorocznych atrakcji. Należą do nich: wyciąg krzesełkowy na szczyt góry, która jest wspaniałym punktem widokowym, zjeżdżalnia grawitacyjna Alpine Coaster o długości 1000 metrów czy hodowla strusi.

Góra jest także rajem dla miłośników sportów ekstremalnych. Organizowane są tutaj rajdy samochodów terenowych, a w nieczynnym kamieniołomie zawody wspinaczkowe. Od paru lat staje się kultowym miejscem dla paralotniarzy. http://www.czorsztyn-ski.com.pl
 

  

PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI >>>

odwiedzin:
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska