Strona główna / Biblioteka
2020-02-21     Eleonory, Lenki, Kiejstuta     "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir    

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KLUSZKOWCACH


Gminna Biblioteka w Kluszkowcach jest instytucją kultury działającą na podstawie Uchwały Nr XXV/234/01 Rady Gminy Czorsztyn z dnia 12.09.2001 r.

W skład Gminnej Biblioteki Publicznej wchodzą filie biblioteczne w miejscowościach: Maniowy, Mizerna, Czorsztyn, Sromowce Wyżne, Sromowce Niżne.

O organizacji i strukturze biblioteki decydują wszystkie dokumenty powstające w procesie jej funkcjonowania. Należą do nich: statut, regulamin organizacyjny, regulamin dla czytelników korzystających z biblioteki, karty przydziału czynności dla poszczególnych pracowników bibliotek. Najważniejszy jest statut, który jest aktem prawnym określającym cele biblioteki i jej podstawowe założenia organizacyjne. Statut ustala też sposób kierowania biblioteką, zasady jej finansowania.

Regulamin organizacyjny ustala organizacje bibliotek i jest wewnętrznym aktem prawnym. Dostępne dla ogółu użytkowników są regulaminy udostępniania zbiorów w poszczególnych bibliotekach. Gminna Biblioteka Publiczna wraz ze wszystkimi podlegającymi jej filiami posiada ogółem 43 993 vol.

Zbiory są centralnym składnikiem warunkującym istnienie biblioteki, dlatego ich gromadzenie odbywa się w sposób planowany, zgodny z profilem każdej placówki oraz wymagań środowiska. Ze względu na specyfikę środowiska, w którym funkcjonują biblioteki w Gminie Czorsztyn jest kompletowanie wszystkich dzieł regionalnych dotyczących Podhala, Pienin i Spisza, jak również twórców tworzących w tym regionie.

 

TYGODNIOWY HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEK W GMINIE CZORSZTYN
 

BIBLIOTEKA W KLUSZKOWCACH:

Poniedzialek i piątek:          12.00 -  20.00

Wtorek, środa, czwartek:    12.00 - 19.00

Nr tel. 18  2650369

 

BIBLIOTEKA W MIZERNEJ:

Wtorek, środa, czwartek: 15.00 - 19.00

Nr tel. 18  2750853

 

BIBLIOTEKA W MANIOWACH:

Poniedziałek i piątek:      15.00 - 19.00

Wtorek:                         17.00 - 20.00  

Środa:                           15.00 - 20.00

Czwartek:                      16.00 - 20.00

Nr tel. 18  2750949

 

BIBLIOTEKA W CZORSZTYNIE:

Wtorek i czwartek:   13.30 -  16.30

Nr tel. 18 2650262

 

BIBLIOTEKA W SROMOWCACH NIŻNYCH:

Poniedzialek i środa:     12.00 - 18.00

Piątek:                         15.00 - 18.00

Nr tel. 18  2629610

 

BIBLIOTEKA W SROMOWCACH WYŻNYCH:

Wtorek i czwartek:    12.00 - 18.00

Piątek:                      12.00 - 15.00

Nr tel. 18  2629921 

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

 
 • W bibliotece w Kluszkowcach zostały zainstalowane trzy komputery z dostępem do internetu. Można z nich korzystać bezpłatnie w godzinach pracy biblioteki.

   

 • Gminna Biblioteka w Kluszkowcach w  ramach „Tygodnia Bibliotek” od 5 do 11 maja zorganizowała spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem dla dzieci klas 0-III szkoły podstawowej w Maniowach i Sromowcach Niżnych.

         Wiesław Drabik urodził się 17 marca 1956 r w Krakowie.
       Jest autorem kilkudziesięciu książeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. w wydawnictwach: Skrzat, Debit i Wilga. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom nie będą się nudzić... Przyczyniły się do tego wspaniałe ilustracje Marka Szala, Doroty Szoblik i Andrzeja Kłapyty.
       Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania". Niektóre z książek były prezentowane w programie telewizyjnym pt. "Książki z górnej półki", pokazano je również na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszy się seria Zostań Mistrzem opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców (występujących pod postaciami zwierzątek).


   źródło tekstu oraz więcej informacji o autorze i jego książkach

   

 • W lokalu biblioteki w Kluszkowcach, dniu 7 maja Wójt gminy czytał i opowiadał przedszkolakom i pierwszoklasistom bajki.

   

Projekt pt. „Rozbudowa remizy OSP w Mizernej poprzez utworzenie Centrum Wiejskiego oraz remont Domu Ludowego w Kluszkowcach” realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach


Światowy Dzień Pluszowego Misia” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluszkowcach

Światowy Dzień Pluszowego Misia,  przypada na dzień 25 listopada.
Z tej okazji  bibliotekę w Kluszkowcach odwiedziły przedszkolaki.  Na spotkanie dzieci przybyły wraz ze swoimi ulubionymi misiami. Dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia, przygotowano wystawkę książek o misiach i zabawki.
 Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek, których bohaterami są sympatyczne misie, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel "spotkań z książką".
Po wysłuchaniu bajek o misiach dzieci  z przedszkola narysowały kredkami to co słyszały i co im się podobało.
Wystawkę tych prac plastycznych można oglądać w bibliotece w Kluszkowcach.


 

odwiedzin:
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska