Strona główna / Miejscowości w Gminie
2020-02-24     Boguty, Bogusza, Macieja     "Prawdziwa miłość zawsze milczy: wyrazem prawdy są czyny, nie słowa". William Szekspir    

Historia i tradycja


Gmina Czorsztyn leży w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie Nowy Targ. W skład gminy wchodzi siedem miejscowości (sołectw). Siedzibą urzędu gminy jest miejscowość Maniowy. Pozostałymi miejscowościami wchodzącymi w skład gminy są: Czorsztyn, Huba, Kluszkowce, Mizerna, Sromowce Niżne oraz Sromowce Wyżne

Obszar Gminy Czorsztyn obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin  jak i południowe stoki Gorców, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność  rzeźby terenu. Gorce to przede wszystkim łagodne lesiste wzgórza i faliste doliny potoków są tak różne od Pienin, poprzecinanych licznymi wąwozami, zbudowanych z wapiennych skał tworzących atrakcyjne formy, o stromych ścianach opadających ku dolinom, o deniwelacjach sięgających 500 m, z przecinającym je przełomem Dunajca. Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Sobczański.

Atrakcyjność turystyczną niewielkiego obszaru Gminy Czorsztyn podnoszą zachowane do dziś elementy kultury ludowej aż dwóch grup etnograficznych. Gmina położona jest na obszarach odrębnych kulturowo Pienin i Gorców, zamieszkiwanych przez odpowiednio Górali szczawnickich (pienińskich) i Górali podhalańskich o specyficznych dla siebie elementach kultury i sztuki ludowej.

            Górale szczawniccy (pienińscy) zamieszkują miejscowości Czorsztyn, Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne. Druga grupa etnograficzna w gminie Czorsztyn, Górale podhalańscy zamieszkują wsie Mizerna, Maniowy, Kluszkowce i Huba.

Pod względem ilości, jakości i różnorodności walorów turystycznych gmina Czorsztyn stanowi rzadki przykład sytuacji, gdy na stosunkowo niewielkim obszarze znalazło się tak wiele wybitnych atrakcji, zarówno naturalnych, przyrodniczych jak i kulturowych, stworzonych przez człowieka.Miejscowości:

 

odwiedzin:
IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska